FAMELAB POLAND: Naukowcy kontaktują
Pomiędzy 27 października 2015 i 21 stycznia 2016 naukowcy, którzy chcą się rozwijać w sztuce prezentacji, mogą nadsyłać swoje filmowe zgłoszenia na polską edycję międzynarodowego konkursu FameLab. Przed nimi szansa na występ w finale, dołączenie do grupy 40 finalistów programu i skorzystanie z inicjowanych przez Centrum Nauki Kopernik licznych okazji, by szlifować umiejętności popularyzatorskie.
FameLab to międzynarodowy konkurs, który zachęca naukowców – naturalnych rzeczników nauki – do zabrania głosu publicznie. Stają oni przed jury i publicznością, by w trzy minuty opowiedzieć o tym naukowym temacie, który sami uznają za fascynujący. Jeśli zrobią to z pasją, rzetelnie i zrozumiale, mają szansę wygrać nagrodę główną. Po drodze czeka ich intensywne szkolenie z prezentacji i komunikacji naukowej, w tym warsztaty MasterClass prowadzone przez brytyjskich szkoleniowców afiliowanych jako trenerzy FameLab przez Cheltenham Festivals. W Polsce konkurs organizowany jest w partnerstwie przez British Council i Centrum Nauki Kopernik.
Naukowcy kontaktują
W konkursie można wygrać 35 tys. zł, voucher od British Council (na kurs językowy lub egzamin) oraz nagrody od partnerów i sponsorów. Zysk po stronie uczestników wykracza jednak daleko poza te ramy. FameLab otwiera drzwi do uczestnictwa w licznych programach Centrum Nauki Kopernik, np. w Rzecznikach Nauki – programie łączącym środowisko naukowe z dziennikarzami. Centrum Nauki Kopernik i British Council zapraszają też do współpracy instytucje kultury, które poszerzają wachlarz doświadczeń Famelaberów. W 2015 r. były to: Cafe Kulturalna, która zorganizowała „Dowiedz się na Placu Defilad” – cykl plenerowych wykładów w formacie hyde park corner i Klub Komediowy, który poprowadzi w listopadzie szkolenie z technik improwizacyjnych i zorganizuje z Kopernikiem pierwszy w Polsce stand-up naukowców.
Wszystkie te doświadczenia procentują później w codziennej pracy naukowej. Umiejętność nawiązywania dialogu przydaje się zarówno podczas wykładów, w procesie wnioskowania o granty czy stypendia, ale też ułatwia współpracę w ramach interdyscyplinarnych zespołów. „Nie można z osobami, które nie są specjalistami w danej dziedzinie mówić żargonem naukowym. I to tak naprawdę tyczy się rozmawiania między naukowcami. Jeżeli ja jestem biologiem i rozmawiam z chemikiem, to również nie mogę używać terminologii biologicznej, ponieważ on nie za wiele z tego zrozumie” – mówi Magda Richter, finalistka FameLab Poland 2013.